Poradnik zakupowy

Decydując się na podkładkę chłodzącą dla laptopa, są pewne czynniki, które naprawdę należy rozważyć przed zakupem.

Cechy standardowe

Istnieją pewne cechy, które powinny znajdować się na każdej podkładce chłodzącej laptopa, a głównie związane ze specyfiką wentylatorów. Istnieje kilka cech dotyczących wentylatorów, które należy wziąć pod uwagę. Weź pod uwagę te standardowe cechy i zwróć na nie szczególną uwagę przy ocenie podkładek chłodzących laptopa:

Liczba włączonych wentylatorów

Pierwszą rzeczą, na którą będziesz chciał zwrócić uwagę, jest liczba wentylatorów, jakie posiada Twoja podkładka chłodząca laptopa. Im więcej masz wentylatorów, tym bardziej agresywny przepływ powietrza dostaniesz. Poprawia to również ilość pokrycia powierzchni laptopa, który ma przepływ powietrza. Im większa powierzchnia jest pokryta, tym więcej ciepła jest odprowadzane.

Ponadto, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu, większa liczba wentylatorów może pomóc lepiej odprowadzać gorące powietrze, a jednocześnie skuteczniej zasysać chłodne powietrze. Zwróć uwagę na rozmieszczenie tych wentylatorów.

Wielkość wentylatorów

Liczy się również wielkość twoich fanów. Im większe są twoje wentylatory, tym większa jest ich powierzchnia, którą muszą wypychać powietrze i tworzyć przepływ powietrza. Na przykład, wentylator 180mm może wypchnąć o wiele więcej powietrza, nawet jeśli porusza się wolno, w przeciwieństwie do mniejszego wentylatora poruszającego się z tą samą prędkością. Jeśli Twoja podkładka chłodząca ma mniej wentylatorów, ale są one większe, może to zrekompensować utratę ich liczby.

Jeśli masz bardzo duży wentylator, np. trzy wentylatory 120mm lub jeden duży 180mm, może to być brane pod uwagę zamiast liczby wentylatorów. Tak długo, jak istnieje równowaga między wielkością a liczbą, może mieć miejsce efektywne chłodzenie.

Prędkość obrotowa wentylatorów

Wentylatory nie mogą poruszać powietrzem bez ruchu. A im szybciej wentylatory się poruszają, tym większy przepływ powietrza zapewnia laptop. Prędkość obrotowa wentylatorów jest mierzona w obr/min lub w obrotach na minutę. Choć podobnie jak w przypadku dwóch innych standardowych funkcji wentylatorów, ważne jest, aby sprawdzić, czy istnieje równowaga.

Wydajność prędkości obrotowej wentylatora można ocenić mierząc ją na podstawie jego wielkości i liczby wentylatorów. Na przykład, nawet jeśli masz pięć wentylatorów, jeśli nie poruszają się one wystarczająco szybko, przepływ powietrza nie będzie wystarczająco silny, aby szybko zmniejszyć ciepło. Alternatywnie, jeden duży wentylator może poruszać dużą ilością powietrza dzięki powierzchni, ale jeśli nie będzie poruszał się wystarczająco szybko, ciepło będzie gromadzić się szybciej niż wentylator może go poruszać.

Dodatkowe funkcje

Istnieją również inne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy oglądaniu podkładek chłodzących do laptopa. Chociaż nie zawsze są one gwarantowane, aby być z każdym modelem, im więcej z nich można dostać, tym lepiej! Spójrz na te funkcje i rozważ je:

najlepsza konstrukcja podkładki chłodzącej

Ergonomiczna konstrukcja: Regulacja wysokości

Ergonomia staje się coraz ważniejsza, ponieważ problemy zdrowotne nadal wynikają z długotrwałego użytkowania komputerów i laptopów. Komfort dłoni i nadgarstka jest ważny, aby pomóc w poprawie pozycji ciała, a także zmniejszyć ryzyko powstawania problemów, takich jak nadgarstek i obciążenie mięśni. Jedną z funkcji ergonomicznych, które w tym pomagają, jest możliwość regulacji wysokości komputera lub urządzenia przenośnego. W tym przypadku mówimy o podkładce chłodzącej laptopa.

Zastanów się, ile poziomów regulacji wysokości posiada podkładka chłodząca laptopa. Im więcej poziomów ma, tym większa szansa, że znajdziesz taki, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Jest to niewygodne, gdy laptop siedzi na swojej podkładce chłodzącej i nagle się zsuwa. Nie tylko jest to niewygodne, ale może być kosztowne, ponieważ laptop może się uszkodzić od upadku. Co dobrego jest podkładka chłodząca laptopa, jeśli Twój laptop jest uszkodzony?

Jeśli nie jesteś do wykonywania czynności równoważenia z komputera przenośnego, najlepiej upewnić się, że masz antypoślizgowe powierzchnie na podkładce chłodzącej laptopa, jak gumowe przystawki lub przynajmniej klapki zawiasów, które utrzymują laptopa od przesuwania w dół, gdy podkładka chłodząca laptopa jest podwyższona.

Regulatory prędkości wentylatora

Niezależnie od tego, czy używasz laptopa czy komputera stacjonarnego, gdy wentylatory pracują z większą prędkością, jest więcej hałasu. Niektórym ludziom to nie przeszkadza. Inni nie mogą tego znieść.

Poszukaj regulatorów prędkości wentylatorów na podkładkach chłodzących laptopa, aby sprawdzić, czy można ręcznie zmieniać prędkości wentylatorów, aby wyciszyć wszystko. I odwrotnie, regulatory prędkości obrotowej wentylatorów mogą pomóc Ci upewnić się, że Twoje wentylatory pracują z maksymalną wydajnością dla maksymalnego chłodzenia - co jest szczególnie ważne dla graczy. Te regulatory prędkości wentylatorów można znaleźć zazwyczaj w postaci pokręteł lub kółek z boku podkładki chłodzącej laptopa.

"Najfajniejszy" wybór dla twojego laptopa

W sumie, decydując się na podkładkę chłodzącą do laptopa, naprawdę zależy to od tego, co się robi z laptopem. Być może jesteś zwykłym internautą, a najwięcej robisz, oglądając kilka filmów z YouTube, sprawdzając swoje media społecznościowe i wymieniając się wiadomościami e-mail z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami z pracy. W takim przypadku, naprawdę nie potrzebujesz wysokiej klasy podkładkę chłodzącą do laptopa, i prawdopodobnie możesz zadowolić się czymś z jednym lub dwoma wentylatorami.

Z drugiej strony, jeśli jesteś graczem, prawdopodobnie nie chcesz umieścić żadnych przystanków na liczbę wentylatorów można dostać lub jak szybko te wentylatory iść. Intensywna praca na laptopie będzie absolutnie wygenerować więcej ciepła, więc idź na szaleństwo na funkcje chłodzenia.

"Jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze podkładki chłodzącej laptopa, ale najważniejsze jest chłodzenie funkcjonalność i wydajność, a następnie ergonomiczna konstrukcja. Chłodzenie ma pomóc upewnić się, że części laptopa wytrzymają dłużej, a ciepło nie zniszczy ich".

Ergonomia polega na tym, aby dłonie, nadgarstki i plecy nie ucierpiały podczas korzystania z urządzeń przenośnych. Upewnij się, że podkładka chłodząca laptopa, który wybierzesz, dba zarówno o swój laptop, jak i o siebie.

Ten przewodnik może pomóc upewnić się, że wybierzesz odpowiednią podkładkę chłodzącą laptopa. Tak długo, jak wziąć pod uwagę funkcje, które zostały wymienione w przewodniku kupna, będziesz w stanie upewnić się, że podkładka chłodząca jest w stanie nadążyć za specyfikacją laptopa, jak również zadań, które używasz swojego laptopa do.O autorze

Mateusz Grabowski

24 letni bloger technologiczny, którego pasją są nowe technologie. Lubi pisać o tym co go interesuje, bardzo często zarywa przy tym noce. Drony to druga pasja na która poświęca druga cześc swojego czasu.