Przewodnik dla kupującego laptopa do gier

Kto potrzebuje Laptopa do gry?

Więc kto potrzebuje laptopów do gier, które zawarliśmy w tej recenzji? Większość ludzi właściwie nie potrzebuje bardzo drogiego laptopa do gier. Prosty budżetowy laptop do gier wyposażony w procesor graficzny 1160 Ti powinien robić dobrze i może uruchomić większość gier na rynku dzisiaj przy ponad 60 klatkach na sekundę (frames per second). Taki laptop kosztuje około 1200 dolarów, do ponad 1000 dolarów tańszy niż niektóre z laptopów, które wymieniamy tutaj, a także może działać na tym samym poziomie jak niektóre z laptopów z włączoną kartą graficzną RTX 2010 mamy tutaj. Nie martw się o te wszystkie nazwy modeli układów GPU; porozmawiamy o nich za kilka chwil.

Dla kogo więc są te laptopy w tym przewodniku? Cóż, są one dla tych, którzy chcą czegoś, co jest dobrze zoptymalizowane do grania w najbardziej wymagające gry, a także jest przenośne. Zapłacisz tysiące dolarów i dostaniesz cieńszy profil, lżejszy laptop i aluminiową obudowę.

A co z ceną?

Jak można się spodziewać, rodzaj komponentów, które można znaleźć w laptopach do gier są wyższej klasy niż w zwykłych laptopach. To logiczne, że będą one kosztować więcej. Jednakże, nawet jeśli kosztują więcej, zakres kosztów pomiędzy laptopami do gier może być dość szeroki. Można uzyskać tanie laptopy do gier za mniej niż 1000 dolarów i można uzyskać laptopy do gier, które ustawią cię z powrotem cool 5000 dolarów +. Budżetowe laptopy do gier, o których możemy porozmawiać w innym artykule, zazwyczaj zaczyna się od około 800 dolarów i przejść do 1200 dolarów. Takie laptopy dadzą Ci pełną rozdzielczość HD w rozdzielczości 1080p, ale szczegóły zostaną nieco obniżone. Alternatywnie, będą one miały 1.366 na 768 jakości grafiki. Są też wyposażone w dysk twardy lub półprzewodnikowy o stosunkowo niskiej pojemności.

Jeśli nie lubisz tego typu rzeczy, możesz wybrać laptopa średniej klasy. Zapewnią one wyższą jakość w rozdzielczości 1080p i płynniejsze granie w gry, nawet przy wysokich ustawieniach. Powinny one również zazwyczaj obsługiwać Twoje zestawy słuchawkowe VR. Będą one dostępne w cenie od około $1300 do około $2000.

Kiedy kupujesz wysokiej klasy laptopa, dostajesz dużo więcej gadżetów. Bardzo płynna rozgrywka jest jednym z nich. Można go uzyskać w 1080p z graficznymi szczegółami na ich maksimum. Zazwyczaj jest on wyposażony w specjalny ekran o bardzo wysokim współczynniku odświeżania. Możesz również uzyskać rozdzielczość 4K na gry, jeśli laptop jest wyposażony w odpowiedni ekran. Niektóre z nich obsługują nawet QHD, który jest dostępny w rozdzielczości około 2560 na 1440 pikseli.

Wysokiej klasy laptop również nie powinien mieć żadnych problemów z zasilaniem zestawów słuchawkowych VR lub pracy z kilkoma zewnętrznymi monitorami. Komponenty pamięci masowej są również bardzo szybkie i zazwyczaj są to dyski SSD z interfejsem PCI Express. Często dostępny jest również dysk twardy o dużej pojemności, który obsługuje dyski półprzewodnikowe. Dostępne są również opcje zakupu najwyższej klasy wentylatorów chłodzących jako wyposażenie dodatkowe. Takie laptopy ustawią Cię z powrotem pomiędzy 2000 a 3000 dolarów. Takie laptopy często korzystają również z najnowszych technologii, dzięki czemu są niezwykle cienkie, lekkie i wysoce przenośne. Niektóre modele na bardzo elitarnym poziomie pozwalają nawet zainstalować dwie karty graficzne, choć takie maszyny są zazwyczaj bardzo drogie, bardzo duże, bardzo ciężkie i mają niską żywotność baterii. Naszym zdaniem są one przesadne, ponieważ na tym poziomie wydajności na pewno uzyskasz więcej z pulpitu do gier za tę samą cenę.

GPU jest królem

Laptop do gier jest prawie całkowicie oceniany na podstawie rodzaju posiadanego układu GPU. To jest to, co tworzy lub łamie określoną markę laptopa do gier. Nie mamy nawet problemu z nazwaniem go laptopem do gier, chyba że posiada on układ GPU Nvidia lub AMD.

Najpopularniejszym producentem procesorów graficznych na rynku jest obecnie firma Nvidia. Nvidia posiada mikroarchitekturę Turing serii 20, z której produkuje szeroką gamę mobilnych procesorów graficznych. Posiada również architekturę Pascal serii 10, z której produkuje mniej wydajną linię jednostek GPU.

Architektura Turynu po raz pierwszy pojawiła się w komputerach do gier komputerowych pod koniec 2018 roku. Na początku 2019 roku laptopy do gier również były wyposażone w te procesory graficzne. Był to następca serii Architektury Pascal. Procesory graficzne z serii Pascal Architecture zostały oznaczone jako GTX, natomiast procesory graficzne z serii Turing Architecture jako RTX. Oznaczenie to odnosi się do rodzaju technologii wykorzystywanej do generowania obrazu. Technologia RTX, czyli ray tracing, jest znacznie lepsza od technologii GTX, zapewniając ulepszone efekty wizualne w grach.

Możesz zobaczyć tę ewolucję w wielu układach GPU dostępnych obecnie na rynku. Na przykład, procesory graficzne firmy Pascal, takie jak GeForce GTX 1070 i 1080, zostały obecnie zastąpione przez GeForce RTX 2070 i 2080, zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych. Porównanie wydajności pomiędzy komputerami stacjonarnymi i laptopami jest dość podobne w przypadku architektur Pascal i Turing. Dzięki architekturze Pascal, możesz uzyskać mobilny procesor graficzny, który będzie działał na tym samym poziomie co podobny procesor graficzny dla komputerów stacjonarnych. Jest to w dużej mierze to samo w przypadku procesorów graficznych z Turyngu, choć istnieją ograniczenia termiczne i inne, które należy wziąć pod uwagę w przypadku tej nowej generacji procesorów graficznych, które sprawiają, że są one nieco mniej wydajne w laptopach niż w komputerach stacjonarnych.

Istnieją pewne wyjątki od tej dynamiki. Weźmy na przykład GTX 1650 i GTX 1660 Ti. Te procesory graficzne zostały niedawno wprowadzone na rynek i są technicznie oparte na architekturze Turinga. Nie posiadają one jednak tej samej technologii ray tracingu, co inne procesory graficzne Turynga, aby uczynić je bardziej przyjaznymi dla budżetu. Dlatego też nie mają one tego samego oznaczenia RTX. Zobaczysz wiele z nich. Zwłaszcza model 1660 Ti staje się bardzo popularny w laptopach do gier, które są przyjazne dla budżetu, ponieważ znajduje się w słodkim miejscu pomiędzy układem GPU GTX 1060 a RTX 2060.

Przez cały ten rok na mobilnych układach GPU obowiązywała tradycyjna architektura, co oznacza, że większość laptopów do gier nie posiada architektury Pascal. Jeśli szukasz najnowszej wersji jakiegokolwiek laptopa do gier, to mało prawdopodobne jest, abyś dostał taki laptop z układem GPU Pascal z serii 10. Bardziej prawdopodobne jest, że dostaniesz kartę graficzną GTX z serii 16 lub RTX Turing.

Głównym konkurentem firmy AMD Radeon GraphicsNvidia jest firma AMD, która nie posiada wielu laptopów wykorzystujących jej technologię graficzną. Obecnie jest około kilku modeli wyposażonych w układy graficzne AMD Radeon RX Vega lub RX 500. W większości przypadków, te procesory graficzne są alternatywą dla SKU firmy Nvidia. Czasami, choć bardzo rzadko, procesory graficzne AMD są używane razem z procesorem Intel.

Istnieje kilka interesujących wzorów, które można pobrać z wszystkiego, o czym właśnie rozmawialiśmy. Na początek, wydajność 3D jest bezpośrednio powiązana z numerem modelu jednostki GPU. Im wyższy numer modelu, tym wyższa jest wydajność. Otrzymasz lepszą grafikę i więcej klatek na sekundę z GeForce RTS 2080 niż z RTX 2070. Z kolei RTX 2070 zaoferuje Ci wyższą wydajność niż RTX 2060. Niemniej jednak, wysokiej klasy procesor graficzny RTX powinien pozwolić Ci na granie w najlepsze gry AA z jakością grafiki 1080p ze wszystkimi szczegółami gry, a także powinien pozwolić Ci na grę na VR.

Co ciekawe, był taki czas, kiedy RTX 2080 wyglądał na zbyt wiele dla rozgrywki w jakości HD. Jednak z czasem pojawiły się czynniki, które spowodowały wykorzystanie całej tej dodatkowej mocy. Wysokiej klasy maszyny weszły w trend włączania do gry ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania. Takie ekrany pozwalają na wyświetlanie gier z bardzo wysoką częstotliwością odświeżania, dzięki czemu rozgrywka staje się jeszcze bardziej płynna. Aby w pełni korzystać z tych ekranów, zwłaszcza w grach AAA, będziesz potrzebował bardzo wydajnego procesora graficznego, a do tego właśnie potrzebne są procesory graficzne RTX 2080. Całkiem łatwo jest poznać takie maszyny, ponieważ w broszurze marketingowej znajdą się takie rzeczy jak "ekran 120Hz" czy "ekran 144Hz". Dla porównania, typowy ekran wyświetlacza Twojego laptopa ma częstotliwość odświeżania 60Hz.

Najdroższe obecnie systemy posiadają ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania 144 Hz lub większej, dzięki czemu mogą wygodnie wyświetlać klatki na sekundę powyżej 60 kl. W przypadku ekranów z częstotliwością 144 Hz można wyświetlać obraz z prędkością do 144 klatek na sekundę. Dzięki temu gra staje się zdecydowanie bardziej płynna. Nie możesz jednak korzystać z takich ekranów bez potężnego, wysokiej klasy układu GPU. Techniki ray tracingu, takie jak efekty odbicia i oświetlenie w czasie rzeczywistym, również wymagają dużych nakładów finansowych, a więcej gier wideo implementuje tę technologię, co sprawia, że układy GPU ray tracingu są bardziej normą niż wyjątkiem.

Wszystko to są potężne powody, dla których warto wybrać procesor graficzny GeForce RTX 2080 lub przynajmniej RTX 2070, nawet jeśli od razu nie widzisz, co jest tak wymagające w grach o pełnej rozdzielczości 1080p.

Nvidia GraphicsCoś, co uważamy za interesujące, to nowy rodzaj techniki renderingu wdrażany przez Nvidia. Nie będziemy zagłębiać się w jej zbyt wiele szczegółów ze względu na zwięzłość, ale jest ona znana jako DLSS. Została ona zaprojektowana tak, by ułatwić pracę ray tracingu na RTX 2060 i innych mniej wydajnych układach GPU, nie wymagając przy tym zbyt wiele. Powinieneś więc nadal być w stanie uzyskać coś przyzwoitego, nawet jeśli nie stać cię na układy GPU z najwyższej półki. Niewiele gier na razie obsługuje tę technologię, ale z czasem coraz więcej tytułów zacznie ją obsługiwać.

Jeśli chcesz czegoś więcej, to może wolisz technologię AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync. Technologie te zapewniają lepszą jakość rozgrywki i płynniejsze wyświetlanie klatek na sekundę, umożliwiając zmienną częstotliwość odświeżania na ekranie w zależności od tego, co wyświetla układ GPU. Jeśli lubisz doskonale wyrenderowane obrazy, możesz poszukać wsparcia dla jednej z tych technologii. Z pewnością stają się one o wiele bardziej powszechne, zwłaszcza G-Sync (Nvidia, duh!), ale można je także znaleźć na droższych maszynach.

Procesor

Serce (lub mózg) komputera jest procesorem. W większości dzisiejszych laptopów do gier można znaleźć albo procesor Intel Core i5 lub Intel Core i7. Oba będą zazwyczaj quad lub hex core, 8. generacji, i na podstawie chipsetu Coffee Lake. Generacja Coffee Lake przyniosła ze sobą więcej rdzeni. Generacja Kaby Lake, która ją poprzedzała, przyniosła ze sobą co najwyżej cztery rdzenie. Nowa generacja Coffee Lake ma maksymalnie sześć rdzeni. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to większą szybkość i wysoką wydajność, szczególnie w przypadku wielowątkowych zadań medialnych. Jeśli jednak chodzi o gry komputerowe, wzrost wydajności nie jest na tyle znaczący, aby był imponujący.

Teoretycznie rzecz biorąc, to jest całkowicie możliwe, aby znaleźć laptopa do gier sportowych sportowych z procesorem Intel Core i3 lub AMD CPU. Jednakże, praktycznie nie są one powszechne. Chociaż takie systemy są doskonale przystosowane do grania w różne gry, nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego trzeba zadowolić się najniższą dostępną ofertą. Mimo to, jeśli musisz wybrać pomiędzy bardzo potężnym CPU a bardzo potężnym GPU, lepiej będzie, jeśli wybierzesz GPU. Zalecamy, abyś dostał procesor Intel Core i5 zamiast Core i7, jeśli możesz rozstać się z tą dodatkową gotówką, którą zaoszczędziłeś na zakupie procesora graficznego Nvidia RTX 2070 zamiast słabszego procesora graficznego GeForce RTX 2060. Wydatki na procesor graficzny są o wiele lepsze niż wydatki na procesor centralny, jeśli chcesz uzyskać najlepsze wrażenia w grach.

Jeśli kupujesz laptopa do gier średniej klasy, to lepiej wybrać procesor graficzny Core i5. Jeśli idziesz do wysokiej klasy laptopa do gier, to można rozważyć procesory Core i7 z oznaczeniami H, HQ, i HK. Seria H procesorów daje więcej mocy i jest typowy dla droższych laptopów tak czy inaczej. Seria U procesorów jest zazwyczaj niższa moc i jest przeznaczona dla cieńszych maszyn, które są bardziej przenośne. Ta seria różni się od serii H zarówno pod względem ogólnej wydajności, jak i profilu termicznego. Chip Core i7 serii U może mieć w rzeczywistości mniej rdzeni niż rdzeń i7 serii H. Rzadko można znaleźć układ z serii U w laptopie do gier, ale one istnieją. Zalecamy rezygnację z nich i przejście na rdzenie serii H.

Jeśli chcesz mieć procesor AMD, to procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 są całkiem niezłe. Mają one sporo zalet. Jednak, jak można się spodziewać po AMD, takie chipy nie są tak powszechne w laptopach do gier jak chipy Intel.

Wyświetlacz

Rozmiar wyświetlacza jest częstym pytaniem potencjalni właściciele laptopów do gier. Czy naprawdę potrzebujesz 17-calowego wyświetlacza? Naszym zdaniem, słodkie miejsce to 15-calowy wyświetlacz. Jasne, można przejść do 17-calowych wyświetlaczy, ale to na pewno będzie oznaczać cięższy laptop. Możesz się spodziewać, że będziesz nosił około 5 funtów więcej, niż naprawdę musisz. Istnieją pewne przenośne w niszy laptopa do gier, które ważą 10 funtów i są zobowiązane, aby Twój plecak irytująco ciężkie.

Przynajmniej chcesz mieć pełny ekran HD (to jest 1920 przez 1080 pikseli rozdzielczości rodzimej). Większy ekran powinien być w stanie zapewnić rozdzielczość wyższą niż 1080p. Bądź jednak mądry w swoim wyborze. Wybierając rozdzielczość taką jak QHD+ (3 200 pikseli na 1800 pikseli) lub 4K (3 840 pikseli na 2160 pikseli), prawdopodobnie zapłacisz w końcu dużo więcej. Będziesz płacił więcej nie tylko za sam panel wyświetlacza, ale także za wyższy poziom procesora graficznego, który będzie Ci potrzebny do jak najlepszego wykorzystania tego panelu. To, czego chcesz, to szukanie ekranów G-Synch lub ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania, jeśli to, czego chcesz, to płynniejsze wyświetlanie klatek.

Laptopy do gier 4K potrzebują dwóch procesorów graficznych dla prawdziwie płynnej rozgrywki, jeśli jesteś w natywnej rozdzielczości. To czyni z nich wyjątek; bardzo drogi wyjątek. Do renderowania złożonych animacji w grach z wysoką częstotliwością odświeżania na ekranie o rozdzielczości 4K zazwyczaj musisz mieć do dyspozycji tylko najpotężniejszą jednostkę GPU. Lepszym sposobem wykorzystania Twoich pieniędzy byłoby przejście na ekran o rozdzielczości 1080p, zwłaszcza jeśli kupujesz laptopa tylko do gry. Korzystanie z ekranu 4K nie tylko będzie Cię kosztować ramię i nogę, ale także Twój GPU będzie miał trudności, nawet przy maksymalnej mocy, z wyrenderowaniem najnowszych gier w natywnej rozdzielczości 4K z maksymalnie wysokimi ustawieniami szczegółów.

Max-Q

Firma Nvidia chciała zwiększyć przenośność i elegancję swoich laptopów do gier i dlatego w 2017 r. zdecydowała się wprowadzić projekt Max-Q Design jako inicjatywę. Termin "Max-Q" wywodzi się z branży aeronautycznej. Jest to opis najwyższego poziomu stresu aerodynamicznego, który może być utrzymywany przez samolot. W świecie laptopów do gier odnosi się jednak do modyfikacji, które muszą być dokonane, zarówno na poziomie sprzętowym, jak i programowym, aby umożliwić bardzo wysokiej klasy procesory graficzne ładnie mieszczące się w cienkiej obudowie, która tradycyjnie nie byłaby w stanie ich pomieścić. Obniżając limit mocy w układach GeForce RTX 2080 i GeForce RTX 2070, najwyższej klasy procesorach graficznych firmy Nvidia, można zmniejszyć ilość wytwarzanego ciepła, co oznacza, że komponenty odprowadzające i chłodzące ciepło mogą być mniejsze.

Maszyny z oznaczeniem Max-Q bardzo szybko stają się powszechne, zwłaszcza wśród najpotężniejszych laptopów do gier, a także niektórych laptopów średniej klasy. Większość z tych maszyn z oznaczeniem Max-Q jest bardzo cienka i lekka, co sprawia, że są one znacznie bardziej przyjazne w podróży niż zwykłe laptopy do gier. Ich piękno polega na tym, że pomimo tego, że są cienkie i lekkie, mogą nadal grać w gry z prędkością 60 klatek na sekundę z pełnymi szczegółami i mają wyświetlacze o przekątnej 17 cali bez znacznego zwiększania wagi. Istnieją laptopy do gier z procesorami graficznymi GeForce RTX 2080, które nie ważą dużo więcej niż 5 funtów i nie mierzą grubiej niż jeden cal.

Aby mieć pewność, że są na to jakieś kompromisy. Karty graficzne z oznaczeniem Max-Q mają oczywiście mniejszą moc niż standardowe procesory graficzne, co pozwala na utrzymanie niższego ciepła. Są one ograniczone pod względem liczby klatek na sekundę, które mogą wypychać, będąc o kilka klatek wolniejszymi niż standardowe układy GPU. Rezultat nie jest tak duży, że można go zmierzyć. Laptopy te również są zwykle droższe.

Jeśli chcesz czegoś, co jest bardzo przenośne, na przykład tego, czym powinien być przede wszystkim laptop, a także czegoś, co wygląda elegancko i atrakcyjnie wizualnie, to linia Max-Q laptopów do gier powinna mieć duży sens. Jest to jak dotąd najbardziej udana inicjatywa na rzecz tworzenia laptopów do gier o dużej mocy, które są również cienkie i lekkie.

Dyski SSD a dyski twarde

Zdecydowanie zalecamy korzystanie z systemu z dyskiem SSD. W ostatnich latach ceny takich systemów znacznie spadły, a dyski SSD są znacznie lepsze od HDD. Szybsze uruchamianie systemu, szybsze budzenie się z uśpienia, a także uruchamianie gier i ładowanie nowych poziomów znacznie szybciej niż w przypadku dysków twardych.

Mimo że zdecydowanie zalecamy, aby kupić sobie system z dyskiem SSD, ważne jest również, aby skonfigurować go we właściwy sposób. Dobrym miejscem na początek jest otrzymanie dysku SSD o małej pojemności, np. 128 GB lub 256 GB, oraz dysku twardego o pojemności 1 TB lub większej, aby go uzupełnić, szczególnie jeśli pobierasz dużo filmów i innych dużych plików z Internetu. Jednak tylko grubsza gama laptopów będzie obsługiwać takie podwójne dyski. Możliwe jest uzyskanie dysków SSD o większej pojemności - 512 GB lub większej. Jednak zastosowanie takiego dysku z pewnością znacznie podniesie cenę urządzenia do gier. Aby mieć pewność, że dyski SSD są bardzo szybkie. Jednakże, dyski twarde są jeszcze lepsze pod względem całkowitej pojemności. Decydując się na dysk SSD o większej pojemności, będziesz musiał zapłacić o wiele więcej.

Pamięć

Najlepsza pamięć o laptopie do gier

Pamięć to jeszcze jedna ważna rzecz do rozważenia. W laptopie do gier, chcesz, aby pamięć RAM wynosiła co najmniej 8 GB. W rzeczywistości, żaden szanujący się laptop do gier nie dostarczy mniej pamięci RAM niż to. To pozwala laptopowi oddychać, jak przełączać się z gry do innych aplikacji tam i z powrotem. Jednak nawet z tego pokoju oddechowego, nadal zalecamy, aby zrobić jedną rzecz na raz, zwłaszcza gdy ta rzecz jest gra, ponieważ każda dodatkowa aplikacja i okno, które otworzysz będzie używać więcej pamięci RAM.

Jeśli idziesz do wysokiej klasy laptopa do gier, to jesteś lepiej z 16GB pamięci RAM. To pozwala na wiele sesji gier, programów kamer internetowych, wiele kart przeglądarki, i strumieniowe przesyłanie wideo wszystko działa w tym samym czasie. Możesz zrobić dobrze z 8GB pamięci RAM na laptopie średniej klasy. Należy jednak pamiętać, że wiele nowych laptopów nie może być zmodernizowanych. Możesz utknąć z pamięci RAM laptopa miał przy pierwszym zakupie. Jeśli chcesz naprawdę zainwestować w swoim laptopie i przyszłościowe go, to najlepiej udać się na 16GB pamięci RAM. Dla większości ludzi, którzy nie robią strumieniowe lub ekstremalne wielozadaniowość, wszystko ponad 16GB pamięci RAM jest równoznaczne z zabiciem komara młotem kowalskim.

A co jeśli chcesz czegoś tańszego?

Jeśli masz ograniczony budżet, gdzieś pomiędzy 800 a 1200 dolarów, to nadal możesz dostać laptopa do gry. Powinieneś jednak być przygotowany na wiele wyrzeczeń. Twoim celem zdecydowanie powinno być zmaksymalizowanie mocy przy jednoczesnym utrzymaniu się w swoim przedziale cenowym. Jednak nie wszystkie składniki w swoim laptopie do gier będzie z tej samej jakości lub pojemności, jak to, co widać w wysokiej klasy laptopach. Mimo to, 1200 dolarów jest rozsądne dla kogoś, kto szuka laptopa do gier i powinien być w stanie uzyskać coś solidnego.

Największą ofiarą będzie musiał dokonać w tym przedziale cenowym ma związek z grafiką. Dedykowany procesor graficzny jest jednym z najcenniejszych komponentów laptopa do gier i jest tym, co najbardziej przyczynia się do mocy obliczeniowej laptopa do gier. W rzeczywistości, jak wspomniano wcześniej w tym artykule, to pojedynczo robi lub łamie laptopa. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na procesor graficzny podczas rozważania swoich opcji. Dobrą wiadomością jest to, że nawet laptopy w przedziale od 800 do 1200 dolarów mają zdolne procesory graficzne, jeśli te są mniej wydajne.

Jeszcze przed wprowadzeniem na rynek serii procesorów graficznych z Turynu, tanie laptopy były wyposażone w procesory graficzne z serii Pascal. Należą do nich GTX 1050, GTX 1050 Ti i GTX 1060. GTX 1060 jest najpotężniejszym z tych niedrogich układów GPU.

Procesory graficzne o stałej architekturze nadal nie spadły na tyle, by konkurować z procesorami graficznymi o architekturze Pascala w laptopach ekonomicznych. Modelem wejściowym dla procesorów graficznych z serii 20 w architekturze Turyngii jest GeForce RTX 2060. Jest on zdecydowanie tańszy od swoich kuzynów - RTX 2070 i RTX 2080. Wciąż jednak jest poza zasięgiem dla laptopów do gier w przystępnej cenie.

Istnieją opcje, które bardziej skupiają się na wartości, takie jak GeForce GTX 1660 i GTX 1660 Ti, ale te są przeznaczone dla komputerów stacjonarnych i dopiero zaczynają być umieszczane w laptopach.

Jeśli zdecydujesz się na któryś z modeli GTX 1050 (1050 i 1050 Ti), powinieneś móc cieszyć się płynną rozgrywką w rozdzielczości 1080p. Jednak w najnowszych grach nie możesz przełączyć się na najbardziej szczegółowe ustawienia. Uczciwie mówiąc, nawet jeśli RTX 2060 może nadal grać bardzo dobrze w rozdzielczości 1080p, to i tak zmusi cię do obniżenia ustawień dla gry 60fps w niektórych najnowszych grach.

Dla taniego laptopa, wirtualna rzeczywistość może być nieco trudna. Jednak najtańszym układem GPU obsługującym VR z tej serii jest GTX 1060, który ledwo przebije twoją stopę przez drzwi do świata VR.

Kolejna największa różnica w świecie tanich laptopów do gier ma związek z procesorami. Tam prawdopodobnie będziesz musiał zadowolić się bardzo potężnym Core i5, w przeciwieństwie do Core i7, który byłby znacznie szybszy. Ale jak powiedzieliśmy wcześniej, wzrost prędkości i mocy Core i7 na Core i5 nie ma większego znaczenia dla gier i są zamiast tego bardziej przydatne do twórczych działań, takich jak edycja wideo i rzeźbienie 3D. Najnowsze Core i5s są bardzo szybkie i wydajne i naprawdę nie będzie stanowić przeszkody dla możliwości gry na laptopie.

Po drugiej stronie płotu mamy procesory AMD. Bardzo trudno jest znaleźć laptopy do gier, które są oparte w całości na procesorach AMD. Jednak jeśli to zrobisz, najczęściej zobaczysz Radeona RX 560, RX 570 i RX 580. Zazwyczaj są one wyposażone w procesory z serii Ryzen i AMD FX.

Poza GPU i procesorem, większość innych komponentów w budżetowych laptopach do gier powinna być bardzo podobna do tego, czego oczekiwałbyś od droższych systemów. Weźmy na przykład przestrzeń dyskową: różnica w cenie pomiędzy dyskami SSD i HDD z roku na rok staje się coraz mniejsza. Jednakże, dyski twarde są nadal bardziej powszechne w tańszych laptopach do gier niż w droższych. Zazwyczaj znajduje się tam mały dysk SSD do rozruchu, który znajduje się obok dużego dysku twardego o pojemności 1 TB. Można też znaleźć systemy, w których znajdują się tylko dyski twarde. Zdecydowanie polecamy takie laptopy, nawet w tym przedziale cenowym, ponieważ dyski SSD mają zbyt wiele zalet, aby je ignorować.

Jeśli chodzi o wyświetlacz, to na pewno dostaniesz panel 1080p. Panel o rozdzielczości 1366 pikseli na 768 pikseli znajduje się głównie w laptopach nie przeznaczonych do gier, które są nawet tańsze od najtańszych laptopów do gier.

Pamięć RAM prawdopodobnie będzie wynosić najwyżej 8GB w laptopie z budżetem do gier. Jednak być może uda się jeszcze znaleźć kilka idealnych laptopów z 16 GB pamięci RAM w tym zakresie, w kierunku wyższego limitu zakresu.

Inne rzeczy, na które należy zwracać uwagę

Po pierwsze, podzespoły z górnej półki są zmorą żywotności akumulatora, opróżniając go znacznie szybciej niż zwykłe komponenty. Dlatego też prawdopodobnie przez większość czasu należy trzymać laptopa podłączonego do gniazda zasilania.

Najbardziej korzystnymi portami są porty Thunderbolt 3 i USB Type-C, które z czasem stają się coraz bardziej popularne. Jednak laptop z co najmniej 2 portami USB 3.0 nadal będzie w porządku. Powinno to pozwolić na podłączenie zarówno zewnętrznego dysku twardego, jak i myszy.

Jeśli chcesz podłączyć zestaw słuchawkowy VR do swojego komputera (pamiętaj, że minimum to procesor graficzny GeForce GTX 1060), to potrzebujesz do tego dobrego obciążenia portów. Zdecydowanie będziesz potrzebował wystarczającej ilości portów USB na okablowanie. Dobre wyjście wideo HDMI również powinno być w stanie je pomieścić.

Jeśli chcesz podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, to mini-DisplayPort lub DisplayPort powinien pomóc. Jeśli jednak Twój laptop ma już duży ekran, to nie będą one potrzebne.

Klawiatura również ma znaczenie. Pamiętaj, że nie możesz wymienić klawiatury, która jest dołączona do laptopa do gier. Więc upewnij się, że lubisz czuć i układ klawiszy, gdy rozważasz swoje opcje. Dobry laptop do gier powinien mieć oświetlenie RGB, a najlepsze nawet mieć różne strefy oświetlenia lub pozwolić Ci zmienić kolor poszczególnych klawiszy.

Jeśli chodzi o głośniki, nawet najlepsze laptopy do gier zazwyczaj nie będą miały najlepszych głośników. Po części dlatego, że wentylatory będą działać przez cały czas i mogą być bardzo głośne (trochę ciszej w laptopach Max-Q). Jeśli naprawdę chcesz zapewnić najwyższą jakość dźwięku, to kup dobrą parę słuchawek.

Estetyka różni się również w zależności od laptopa. Gracze mają szeroki zakres preferencji, jeśli chodzi o estetykę ich laptopów do gier. Niektórzy z nich wolą coś tak eleganckiego, jak MacBook, inni wolą laptopy w stylu łóżka samochodu wyścigowego z kolorowym oświetleniem RGB, a jeszcze inni pójdą na jeszcze bardziej skandaliczną estetykę. Ostatecznie, nie mamy tu zbyt wielu opinii. To zależy od tego, co lubisz. W każdym razie, upewnij się, że laptop jest dobrze zbudowany, ma mocną obudowę i zawiasy, które będą trwały przez cały okres użytkowania laptopa.O autorze

Mateusz Grabowski

24 letni bloger technologiczny, którego pasją są nowe technologie. Lubi pisać o tym co go interesuje, bardzo często zarywa przy tym noce. Drony to druga pasja na która poświęca druga cześc swojego czasu.