Poradnik zakupowy

Teraz, gdy musisz przyjrzeć się cechom, jakie każdy dron z tej listy ma do zaoferowania, omówmy, co dokładnie te cechy oznaczają. Kiedy już lepiej zrozumiesz, z czym wiąże się każda z tych cech, wybór właściwego drona stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejszy.

Sterowanie aplikacją

Sterowanie aplikacją jest funkcją, która pozwala na podłączenie drona do urządzenia smartphone. Jest to funkcja, którą posiada prawie każdy dron z aparatem fotograficznym. Jeśli zobaczysz drona, który nie posiada tej funkcji, będę trzymał się od niej z daleka.

Ta funkcja jest świetna, ponieważ pozwala na sterowanie dronem ze smartfonu, a nie z pilota, który jest do niego dołączony. O wiele łatwiej i mniej nieporęcznie jest nosić przy sobie telefon niż pilota zdalnego sterowania.

Funkcja ta pozwala również na oglądanie nagrań na żywo, które robi dron, a także zapisywanie zdjęć i filmów wideo w telefonie, który robi dron. Funkcja ta pozwala również na korzystanie z innych funkcji, takich jak sterowanie gestami, sterowanie głosowe, system GPS i kompatybilność zestawu słuchawkowego VR.

Czas lotu

Czas lotu odnosi się do tego, jak długo dron jest w stanie latać jednocześnie. Długość czasu lotu wszystko zależy od mocy baterii, którą posiada dron.

Dziesięć minut to całkiem przeciętny czas lotu wśród wielu dronów.

Istnieją jednak drony, które mogą latać tylko przez 6-8 minut, ponieważ używają słabszej baterii.

Są też drony, które potrafią latać nawet do 16 minut, ponieważ korzystają z mocnej, modułowej baterii.

Są też drony, które używają więcej niż jednej baterii, tak że kiedy jedna z nich umiera, druga zaczyna ją zasilać. Jako przykład wykorzystajmy Teeggi FPV RC Drone. Ten dron jest wyposażony w trzy baterie, z których każda pozwala na dziesięć minut czasu lotu, co oznacza, że jest on w stanie latać całe pół godziny przed śmiercią wszystkich baterii.

Headless Mode

Tryb bezgłowy to bardzo popularna funkcja, którą posiadają prawie wszystkie drony. Gdy przełączysz swój dron w tryb bezgłowy, zacznie on latać w dowolnym kierunku, w którym zwrócony jest Twój kontroler (lub smartfon, jeśli korzystasz z aplikacji sterującej), a nie w dowolnym kierunku, w którym zwrócona jest przednia część drona.

Ta funkcja jest przydatna, ponieważ eliminuje potrzebę dostosowania elementów sterujących dżojstikiem do kierunku, w którym jest skierowany dron, co znacznie ułatwia zarówno dzieciom, jak i początkującym osobom manewrowanie dronem. Mimo że prawie wszystkie drony są wyposażone w tryb bezgłowy, to aktywacja tego trybu różni się w zależności od drona, więc należy przeczytać i postępować zgodnie z instrukcjami, które są dołączone do każdego drona, który zostanie zakupiony.

Tryb utrzymywania wysokości

Tryb utrzymywania wysokości to kolejna popularna funkcja, którą można znaleźć w prawie wszystkich dronach. Funkcja ta utrzymuje wysokość drona, pozwalając mu w pewnym sensie zawisnąć na miejscu, analizując dane o ciśnieniu dostarczane przez barometryczny czujnik ciśnienia.

Ta funkcja jest świetna do robienia wyraźnych, nieskazitelnych zdjęć, takich jak autopilot czy krajobraz. Jest również przydatna, jeśli chcesz nagrać film wideo pod jednym kątem, a nie w ruchu.

Jedną z zalet tego trybu jest to, że ma on tendencję do szybszego zabijania baterii. Wykorzystuje on ciśnienie powietrza, aby zawisnąć na dowolnej wysokości i umieścić go w dowolnym miejscu, co wymaga sporo pracy.

6-osiowa technologia żyroskopowa

Technologia żyroskopowa, w skrócie technologia żyroskopowa, pozwala dronowi na stabilną pracę i latanie. Technologia ta daje dronomom możliwość latania, zawracania, skręcania i płynnego poruszania się.

Technologia żyroskopów 6-osiowych daje dronomowi więcej możliwości niż model z 3 osiami. Jednakże, 6-osiowy dron nie ma w rzeczywistości 6 osi; ma tylko 3 osie i dwa czujniki. Posiada również trzy akcelerometry, które pomagają dronowi stabilniej latać nawet w warunkach bezwietrznych.

Sprytnie jest szukać drona z 6-osiową technologią żyroskopową, jeśli planujesz latać dronem na zewnątrz, gdzie może być wietrznie.

Jeden przycisk Start/ Powrót do domu

Wiele dostępnych na rynku samolotów bezzałogowych wyposażonych jest w przycisk startowy i powrót do domu. Pozwala to na łatwe rozpoczęcie startu drona, jak również jego lądowanie za pomocą jednego przycisku.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas lotu drona na zewnątrz. Czasami dron może odlecieć dalej, niż zamierzałeś, a nawet może odlecieć poza zasięg wzroku. Jednokrotny przycisk powrotu do domu przeniesie drona z powrotem do miejsca, w którym rozpocząłeś start, abyś nie stracił nad nim kontroli i nie stracił go na zawsze.

Kompatybilność zestawu słuchawkowego 3D VR

Niektóre drony, takie jak na przykład Holy Stone HS110D FPV RC Drone, mają możliwość podłączenia do zestawu słuchawkowego wirtualnej rzeczywistości. Funkcja ta jest prosta w użyciu i pozwala na wyjątkowe i wciągające wrażenia z oglądania, których nie można uzyskać przy użyciu dronów, które nie są kompatybilne z zestawami VR.

Wszystko, co musisz zrobić, aby skorzystać z tej funkcji, to podłączyć smartfon do zestawu słuchawkowego VR, włączyć drona do trybu 3D i cieszyć się oglądaniem toru lotu drona w trybie 3D pierwszej osoby. Będziesz czuł się, jakbyś rzeczywiście latał z dronem, a nie tylko oglądał film z jego lotu.

Zazwyczaj, gdy drone ma tę funkcję, zawiera ona również coś, co nazywa się trybem czujnika grawitacji, który sprawia, że manewrowanie dronem z włączonym zestawem VR jest znacznie łatwiejsze. Nie wszystkie smartfony są w stanie podłączyć do zestawów słuchawkowych VR choć, więc ważne jest, aby upewnić się, że niezależnie od urządzenia smartphone, który masz jest w stanie, jeśli chcesz korzystać z tej funkcji.

Tryb czujnika grawitacji

Tryb czujnika grawitacji pozwala na sterowanie i manewrowanie dronem bez konieczności dotykania pilota lub smartfona. Tryb ten, jak już wspomniałem powyżej, jest szczególnie wygodny, jeśli Twój dron jest kompatybilny z zestawem słuchawkowym 3D VR, ponieważ jeśli masz włączony zestaw słuchawkowy VR, nie będziesz w stanie zobaczyć elementów sterujących na pilocie lub smartfonie.

W tym trybie Twój dron będzie latał w dowolnym kierunku, w którym zwrócony jest Twój smartfon. Oznacza to, że możesz po prostu obrócić się w lewo, w prawo, do przodu lub do tyłu i w dowolnym kierunku, w którym się obrócisz, Twój dron również będzie leciał. Zwiększa on wrażenia z wirtualnej rzeczywistości, zanurzając Cię w niej jeszcze głębiej.

Kontrola gestów

Kontrola gestów to zaawansowana funkcja, którą posiada niewiele dronów. ScharkSpark Drone SS41 jest jednym z dronów na tej liście, który jest wyposażony w tę unikalną, inteligentną funkcję.

Sterowanie za pomocą gestów, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na sterowanie dronem poprzez wykonywanie prostych gestów ręką do kamery smartfonu. Możesz przytrzymać znak pokoju, aby dron zrobił zdjęcie lub wyciągnąć ręce, aby rozpocząć nagrywanie wideo, co pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie wideo w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, sprawia to, że robienie ich jest o wiele przyjemniejsze i bardziej interaktywne.

Sterowanie głosem

Sterowanie głosem to kolejna zaawansowana funkcja, której nie znajdziemy w wielu dronach. Jedynym dronem na tej liście, który zawiera tę funkcję, jest składany dron SNAPTAIN A15 FPV WiFi Drone.

Funkcja ta pozwala na sterowanie dronem w trybie głośnomówiącym, po prostu mówiąc mu, które polecenia do wykonania.

Musisz mieć drona podłączonego do urządzenia smartphone do tej funkcji działa, ale ponieważ prawie każdy dron (zwłaszcza ten, który oferuje kontrolę głosową) pochodzi z app control, to nie będzie problemem. Możesz mówić o dronach takich jak "lewo", "do przodu", "odlot" i "lądowanie", a on będzie podążał za Twoimi wskazówkami, bez konieczności manipulowania joystickami lub elementami sterującymi.

System GPS

Nie wszystkie drony są wyposażone w system GPS. W rzeczywistości, wiele z tych o umiarkowanej cenie nie jest wyposażonych w ten system. Jedynym dronem na tej liście, który jest wyposażony w taki system jest Potensic T25 GPS Drone.

Kiedy dron wyposażony jest w system GPS, daje on dokładną lokalizację drona i na odwrót. Oznacza to, że nie tylko można śledzić drona do jego dokładnej lokalizacji współrzędnych; może on również śledzić Ciebie, pozwalając mu wrócić do dokładnej lokalizacji, a nie tylko w jego kierunku po naciśnięciu klawisza powrotu do domu.

Ta funkcja pozwala również na korzystanie z czegoś, co nazywa się trybem "follow me", dzięki któremu dron leci bezpośrednio nad tobą przez cały czas. Jest to świetny sposób na śledzenie swojego drona i upewnienie się, że nie zgubisz go przypadkowo.

Wnioski

Wiele osób ma tendencję do myślenia, że jeśli dron ma wiele zaawansowanych funkcji, to automatycznie jest najlepszy, ale to nie do końca prawda. Różne funkcje pozwalają na różne możliwości, więc jeśli potrzebujesz tylko drona do wykonywania podstawowych funkcji, to kupno go z mnóstwem inteligentnych, zaawansowanych funkcji nie jest konieczne dla Ciebie i Twoich potrzeb (i może być poza Twoim budżetem).

Dlatego wiedza o tym, jak działają różne funkcje i jakie możliwości daje dron, może bardzo pomóc w określeniu, które funkcje wykonujesz, a których nie potrzebujesz, na podstawie tego, co planujesz zrobić z dronem i Twojego poziomu wiedzy. Niektóre są prostsze i bardziej podstawowe, co sprawia, że te drony są świetne dla dzieci lub początkujących, podczas gdy inne są wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje (i są trochę drogie), które sprawiają, że są atrakcyjne dla bardziej doświadczonych użytkowników dronów.

Mając do dyspozycji coś tak zaawansowanego technologicznie, jak dron z kamerą HD, ważne jest, aby wybrać ten najlepszy dla swoich umiejętności i pożądanego zastosowania. Mam nadzieję, że ten artykuł ma charakter informacyjny i daje lepsze zrozumienie tych funkcji, dzięki czemu można znaleźć najlepszy dron kamery dla Ciebie i Twoich potrzeb.O autorze

Mateusz Grabowski

24 letni bloger technologiczny, którego pasją są nowe technologie. Lubi pisać o tym co go interesuje, bardzo często zarywa przy tym noce. Drony to druga pasja na która poświęca druga cześc swojego czasu.