Poradnik zakupowy

Jeśli chodzi o zakup drona dla siebie lub początkującego pilota drona w swoim życiu, nie należy iść do procesu zakupu w ciemno. Wiedząc jak najwięcej o unikalnych specyfikacjach i cechach poszczególnych modeli, będziesz mógł zakupić model, który jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i Twojego budżetu.

Istnieje wiele różnych szczegółów, które mogą mieć wpływ na zakup startowego drona. Podczas gdy niektóre szczegóły, takie jak koszt, waga i ogólna jakość są standardem uczciwe podczas inwestowania w kawałek technologii konsumenckiej, istnieją również czynniki specyficzne dla urządzenia, które będą miały wpływ na to, jak wybrany quadcopter dla początkujących wykonuje.

Aby uczynić ten proces zakupu prostym i intuicyjnym, stworzyliśmy ten przewodnik kupna dla najlepszych początkujących dronów. Jeśli będziesz pamiętać o tych podstawowych i drugorzędnych specyfikacji, gdy idziesz do sklepu, możesz być pewien, że znajdziesz najlepszą jakość drona w najbardziej przystępnej cenie.

Ogólna jakość

Choć kategoria ta jest na ogół szeroka, to jednak spojrzenie na ogólną jakość jest jednym z najlepszych sposobów oceny oczekiwanej wydajności i trwałości drona w długim okresie czasu. Nikt nie chce utknąć z dronem, który słabo leci lub łatwo się łamie, więc konieczne jest, aby ocenić ogólną jakość w każdym porównywanym modelu.

Jakość, w szerokim ujęciu, może działać jako metryka parasolowa dla kilku czynników ogólnie związanych z elektroniką użytkową. Chociaż rozmiar i waga odgrywają tu pewną rolę, w szczególności drony są oceniane pod względem jakości na podstawie takich czynników, jak konstrukcja, trwałość, reaktywność i wiele innych.

Usterka w którejkolwiek z tych kategorii może wskazywać na to, że model będzie działał słabo lub bardzo łatwo się złamie w przypadku zderzenia.

W przeciwieństwie do samochodów, które mogą być napędzane testowo w celu doświadczenia ogólnej jakości ręce na, niewielu sprzedawców pozwala przetestować jazdę drona przed zakupem (zwłaszcza jeśli jesteś początkujący). W związku z tym trzeba będzie znaleźć inną metodę analizy osiągów z pierwszej ręki wśród dronów klasy podstawowej.

Na szczęście, nie jesteś pierwszą osobą, która chce i kupuje drona. W związku z tym można zwrócić się do początkujących recenzje dronów jako podstawową metodę oceny ogólnej jakości. Wielu sprzedawców internetowych oferuje tego typu recenzje na swoich stronach z listą produktów.

Ponieważ rynek dronów jest spłukany przez konkurencję w tym czasie, wiedz, że nie ma szczególnej "standardowej jakości" dla dronów (początkujących lub innych). Wiele dużych i mniejszych marek sprzedaje trutnie w różnych kategoriach jakościowych i cenowych, więc na tobie spoczywa obowiązek przeszukania lasu i znalezienia modelu, który pasuje do twoich potrzeb i budżetu.

Rodzaje dronów

Istnieje kilka szerokich kategorii, do których należy obecnie większość konsumenckich trutni. Drony te są skierowane do różnych grup odbiorców i poziomów umiejętności, które można rozpoznać po ich cennikach i portfelach funkcji. Mimo że istnieją pewne wyjątki, konsumenckie trutnie zazwyczaj dzielą się na następujące kategorie:

◆ Początkujące samoloty bezzałogowe są najbardziej podstawowymi samolotami bezzałogowymi dostępnymi na rynku i są zazwyczaj zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić początkującym pilotom uproszczone i przyjemne doświadczenie z dronami. Mimo, że konieczne są jeszcze pewne ćwiczenia, to jednak drony te można łatwo odbierać i obsługiwać za pomocą telefonu lub kontrolera.

W większości przypadków drony te są dostępne w niskich cenach i charakteryzują się porównywalnym poziomem trwałości. Jednak części zamienne do tych trutni są często łatwo dostępne.

◆ Hobbystyczne trutnie to kolejny krok naprzód w stosunku do początkujących trutni. Często są one wyposażone w ulepszony sprzęt do obsługi i przechwytywania wideo. Fotograficy amatorzy i kamerzyści uwielbiają te modele ze względu na ich ulepszone możliwości, pozostając przy tym w umiarkowanej cenie.

Niektóre początkujące drony można również zaliczyć do kategorii dronów hobbystycznych, w zależności od sprzedawcy.

◆ Profesjonalne drony są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone dla profesjonalnych fotografów i kamerzystów. Modele te są prawie zawsze na drogim końcu spektrum cenowego. Taki punkt cenowy jest jednak racjonalizowany przez doskonałe parametry i możliwości tych modeli.

Te modele dalekiego zasięgu są często w stanie rejestrować wideo w rozdzielczości do 1080p, nawet w trudnych lokalizacjach.

◆ Wyścigowe drony bezzałogowe to unikalny podzbiór dronów, które są nastawione na szybkość i zwinność, a nie na robienie zdjęć czy nagrywanie wideo. Jako rozszerzenie tradycyjnych samochodów RC, drony te są przeznaczone dla wykwalifikowanych lotników, którzy chcą rywalizować. Bez takich umiejętności, modele te mają tendencję do rozbijania się łatwiejsze, co może skończyć się kosztownym wypadkiem w dłuższej perspektywie.

Zasięg

Choć kamerzyści internetowi mogą sprawiać wrażenie, że drony mogą latać bez końca, ich zasięg nie jest nieograniczony (nawet w przypadku profesjonalnych modeli). Wiele samolotów bezzałogowych wykorzystuje rodzaj sygnału wi-fi lub radiowego, aby połączyć się z pilotem i odbierać od niego instrukcje. Jeśli dron odlatuje poza tym z góry ustalonym zasięgiem, może napotkać na nieprzewidziane problemy, w tym utratę kierunku i wysokości.

Dobry zasięg jest niezbędny, aby dopasować go do swoich potrzeb. Wiele dronów reklamuje swój zasięg, aby pokazać swoją ogólną jakość. Początkujące drony mają zwykle zasięg od 50 do 110 jardów, podczas gdy niektóre zaawansowane drony są w stanie latać do 3 mil od miejsca pochodzenia.

Poszczególne modele w każdej klasie będą się jednak różnić. Jeśli loty na długich dystansach są ważnym czynnikiem przy zakupie drona, należy zainwestować w model, który zapewni zasięg wystarczający do wysłania drona i bezpiecznego sprowadzenia go do domu.

Czas lotu i żywotność baterii

Czas lotu to kolejna istotna specyfikacja drona, którą wielu początkujących operatorów dronów przeoczyło. Łączny czas lotu i żywotność baterii może mieć poważny wpływ na użytkowanie drona, zwłaszcza jeśli przypadkowo zakupisz model o specyfikacji podrzędnej.

Podobnie jak inne urządzenia elektroniki użytkowej, prawie wszystkie drony są zasilane z baterii. Jednakże, drony wymagają zazwyczaj znacznej ilości energii, aby móc latać, nagrywać i komunikować się z pilotem jednocześnie. W związku z tym ich żywotność baterii może się znacznie różnić w zależności od modelu i baterii, które są do niego dołączone.

Czas lotu, jako ogólna specyfikacja, jest miarą tego, jak długo dron może pozostać w powietrzu, zanim zabraknie mu mocy. Zgodnie z oczekiwaniami, na czas lotu najbardziej bezpośredni wpływ ma jakość baterii i jej zdolność do utrzymania się w stanie naładowania.

Początkujące samoloty bezzałogowe charakteryzują się uproszczonymi bateriami o znacznie krótszym czasie ładowania. W rezultacie, początkujące modele mają tendencję do doładowywania się po 10 minutach lotu (przy czym wiele z nich przychodzi po mniej).

Hobbystyczne trutnie mają tendencję do wydłużania czasu lotu, często dlatego, że są zasilane przez akumulatory wyższej klasy. Dodatkowe zestawy tych baterii mogą kosztować sporo grosza, podczas gdy baterie dla początkujących modeli są znacznie tańsze. W związku z tym początkujący piloci dronów mogą z łatwością wydłużyć swój czas lotu na niskim poziomie, kupując dodatkowe baterie do szybkiego ładowania, które mogą być używane jako kopie zapasowe.

Jakość aparatu fotograficznego

Dla osób zainteresowanych wykorzystaniem swojego drona do robienia zdjęć lotniczych i nagrań wideo niezbędne jest posiadanie na pokładzie swojego drona wysokiej jakości aparatu fotograficznego. Prawie każdy dron, nawet początkujący, wyposażony jest w jakiś rodzaj aparatu fotograficznego. Jednakże, podobnie jak tradycyjne lustrzanki cyfrowe i aparaty fotograficzne dla smartfonów, te drony mogą się znacznie różnić jakością.

Początkujące drony wyposażone w kamery mają tendencję do nagrywania w standardowej jakości, czasami do 720p. Chociaż niektóre z nich wykorzystują technologie wspomagające produkcję, takie jak minimalizacja ruchu, tego typu funkcje są zazwyczaj zarezerwowane dla modeli z wyższej półki.

Większość dronów z kamerami jest w stanie obracać się podczas lotu za pomocą elementów sterujących na głównej konsoli, a także zapewnić odtwarzanie wideo w czasie rzeczywistym (nawet jeśli nie nagrywają).

W dłuższej perspektywie czasowej może to być kluczowa specyfikacja, którą można przeoczyć, aby znaleźć niedrogi, podstawowy model dla siebie lub swoich dzieci. Jest to w porządku, ponieważ funkcjonalność kamery jest tylko dodatkowym bonusem, jeśli chodzi o korzystanie z drona.

Jeśli jednak chcesz zmaksymalizować wykorzystanie drona i zachwycić przyjaciół swoim nowym ulubionym gadżetem, wbudowany wysokiej jakości aparat fotograficzny jest koniecznością.

Dodatkowe informacje

Drony z całego spektrum posiadają zazwyczaj wiele unikalnych funkcji bonusowych, które mają na celu wyróżnienie danego modelu na tle zatłoczonego rynku. Funkcje te oferują szeroki wachlarz możliwości - od ulepszonych funkcji standardowych (takich jak wspomaganie lotu czy udoskonalanie aparatu fotograficznego) po funkcje wykraczające poza standardy branżowe.

Chociaż nie każdy model posiada wszystkie funkcje bonusowe, poniższe funkcje są jednymi z najlepszych i najbardziej użytecznych funkcji dostępnych w dzisiejszych najlepszych dronach fotograficznych dla początkujących:

◆ Tryb "Follow me" to ustawienie znalezione w kilku początkujących dronach, które pozwala dronowi na blokowanie się i podążanie za pilotem podczas jego przemieszczania. Funkcja ta automatycznie steruje aparatem, aby utrzymać cię w kadrze i robi zdjęcia w regularnych odstępach czasu. Jest to zdecydowanie jeden z najprostszych sposobów na robienie sobie zdjęć akcji bez użycia rąk, bez udziału zespołu obsługującego aparat.

◆ Tryb bezgłowy to funkcja wspólna dla początkujących samolotów bezzałogowych w celu uproszczenia procesu pilotażu. W trakcie lotu dronem jego przednia część (lub głowa) pełni rolę punktu orientacyjnego dla całej jednostki. Kiedy odlatuje się od pilota, oznacza to, że wszystkie kierunki orientacji są zgodne z oczekiwaniami.

Podczas lotu w odwrotnym kierunku, te lewoprawne kierunki zwykle odwracają się, co utrudnia sterowanie jednostką osobom nieprzyzwyczajonym do sterowania w odwrotnym kierunku. Tryb bezgłowy eliminuje ten problem poprzez zachowanie tradycyjnej orientacji, bez względu na to, w jakim kierunku porusza się jednostka.

◆ Przycisk powrotu do domu jest również standardowym wyposażeniem wielu początkujących bezzałogowych samolotów bezzałogowych, który został zaprojektowany w celu uproszczenia procesu powrotu i lądowania. Jeśli dron ma wbudowany system GPS, będzie korzystał z tego systemu, aby znaleźć drogę powrotną do twojej lokalizacji i delikatnie wylądować w pobliżu ciebie.

Niektóre modele wykorzystują również specjalistyczną podkładkę do lądowania w celu dalszego uproszczenia procesu ręcznego lądowania.

◆ Kompatybilność z FPV lub kompatybilność z widokiem z pierwszej osoby to specjalna funkcja w niektórych modelach samolotów bezzałogowych, która zapewnia pilotowi widok z drona w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą wideo uplink'a ze specjalistycznym zestawem okularów (sprzedawanych wraz z urządzeniem).

Jednak niektóre telefony i zestawy słuchawkowe wyposażone w VR są kompatybilne z trybami FPV poprzez aplikację do pobrania.

Wnioseki

W ostatecznym rozrachunku największym błędem, jaki można popełnić przy zakupie początkującego drona, jest niewłaściwa ocena potrzeb konkretnego urządzenia. Ze względu na wzrost konkurencji na rynku dronów, musisz być przygotowany na głębokie kopanie i znalezienie modelu, który spełni Twoje potrzeby bez łamania banku.

Przy zakupie drona trzeba będzie porównać i porównać czynniki takie jak koszt, jakość, zasięg, żywotność baterii, czas lotu, jakość aparatu fotograficznego i inne. Rynek dronów nigdy nie był lepszy, więc jest bardzo prawdopodobne, że znajdziesz model odpowiadający twoim wymaganiom.

Jeśli w przeszłości dokonałeś błędnego zakupu drona, nie czuj się przygnębiony całym hobby. Jeden błędny zakup nie powinien cię odstraszać od wszystkich dronów. Zamiast tego trzeba wrócić do deski kreślarskiej i znaleźć odpowiedni dla siebie dron.

Jak lepiej znaleźć ten doskonały spersonalizowany dron, niż czytając ponownie tę listę 10 najlepszych początkujących dronów. Analizując te recenzje, należy również ponownie skonsultować się z naszym przewodnikiem dla kupujących, aby znaleźć definicje i wyjaśnienia wielu kluczowych specyfikacji znalezionych w wielu modelach dronów. Możesz nawet dowiedzieć się, jak funkcjonują drony!

Krótko mówiąc, powinieneś być w drodze do wybrania i zakupu wymarzonego drona. Wkrótce będziesz mógł wzbić się w niebo i zrobić mnóstwo wysokiej jakości zdjęć lotniczych i fotografii. Z odpowiednim, początkującym dronem wybranym z tego przewodnika, na pewno będziesz w stanie w pełni wykorzystać to bardzo pożądane nowoczesne hobby.O autorze

Mateusz Grabowski

24 letni bloger technologiczny, którego pasją są nowe technologie. Lubi pisać o tym co go interesuje, bardzo często zarywa przy tym noce. Drony to druga pasja na która poświęca druga cześc swojego czasu.